(Refrigerated tubs, for reference, cost closer to $7 for a 7-ounce tub.) Most cost around $4 for a 6- to 8-ounce jar. 72 ($1,408.50/Ounce) $16.00 shipping. Try to find pesto with as less additives as possible. When it was solidly frozen I placed them in a freezer zip lock bag and hope to enjoy them until next year’s crop. 5. All there is to pesto – olive oil, basil, garlic, Parmesan cheese, pine nuts and salt. 99. $49.72 $ 49.

Fake Honey a.k.a Liquid Fructose.

Only 1 left in stock - order soon. Take our recommendation above and opt for guacamole or pesto instead of queso. If you want to use it, make sure it’s the real thing. Though real honey does contain healthy antioxidants that are good for you, a lot of brands sell fake ones. After the Pesto was blended, I froze scoops of Pesto on a parchment paper lined cookie sheet. Veggiecraft Farms Cauliflower Simple Ingredient Rice 6 Pack | 14g Protein, Gluten-Free, Non-GMO | Healthy Plant Based Nutrition | Source of Potassium, Fiber, Iron (Pesto Rice) 3.0 out of 5 stars 14. Both options are healthier ways to get your creamy fix. I hit several grocery stores and found eight brands of jarred pesto. $19.99 $ 19. Zest Basil Vegan Pesto 165 g (Pack of 6) 4.3 out of 5 stars 9. Couldn’t wait to try it, and had it for dinner on pasta. Thanks for sharing this delicious recipe. The Good Housekeeping Institute taste panel have 'blind' tasted a range of ready to use pestos to find the best tasting, most authentic in the shops - from Sacla to Tesco. I gathered up all the jarred brands I could find, cooked a big batch of angel hair pasta, called a few tasters to the table, and we put them to the test. Get it as … Is Pesto Healthy?